Yavru Köpek Edinirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinize neşe kaynağı olması için bir köpek almaya karar verdiniz. Ve daha sonra yavru köpeğinizi ailesinden almak için yola koyuldunuz.

Bu süreç sırasında çok heyecanlı olacaksınız biliyoruz ancak heyecanınız yüzünden evinizi köpeğiniz için hazırlamayı unutmayın. Köpeğiniz evinize gelmeden önce onun için özel yaşam alanı hazırlamalısınız. Köpeğiniz evinize geldiği ilk birkaç gün çok yoğun stres altında olacaktır çünkü eski ailesini özleyecek olması olası bir durumdur. Bu sırada yeni doğmuş bir bebeği evinize getirmiş gibi hassas olmanızı öneriyoruz.


Daha önce ele aldığımız Köpek oteli yazısını okumanızı öneriyoruz…Yavru Köpeğim Geceleri Ağlıyor?

Yavru köpekler yeni sahiplerine kavuştuklarında ağlama davranışını çok yaparlar bu genelde geceleri meydana gelir çünkü geceleri annelerinin sıcak koyunlarında yatak köpekler birden tanımadığı yabancı bir ortamda uyumak zorunda kalıyor bu süreçte ona saygılı ve sevgi dolu olmanız gerekir. Sizde anlayacaksınız ki yaşadıkları durum çok üzücü ve yıpratıcı ancak durumu hafifletmek için ona oyuncaklar verebilirsiniz, ödül mamaları verebilirsiniz ve mutlaka yatağını sıcak tutmanız gerekir. Sıcak yataklarında yatarken uyumaları kolaylaşır. Oyuncaklar için ise petshoplarda satılan köpek oyuncalarından alabilirsiniz.

Evdeki diğer insanlar

Evde küçük çocuklarınız varsa eğer yavru köpeğe karşı dikkatli olmaları konusunda uyarmanız gerekecektir. Köpek küçük olduğu için onu oyuncak sanıp canını yakabilirler. Bu durum zaten ailesinden yeni ayrılmış olan yavrumuz için süreci zorlaştırır. Evde ki diğer insanlar ise köpeğe karşı sevgi dolu ve saygılı olmaları gerekir. Ve ailenin tüm bireyleri ile tanışmaları temas kurmaları ev içinde rahat olmalarını sağlayacaktır.

Yavru köpeğin yatağı

Yavru köpeğiniz evinize giriş yapmadan önce onun yaşam alanını ve yatağını ayarlayın. Yatağın yumuşak ve sıcak olmasını sağlayabileceğiniz bir nokta olmasına özen gösterin. Çünkü uyku konforu bu dönemde çok önemlidir. Köpeğiniz bu döneme her rahat ve sıcak bulduğu yerde uyuyabilir ama onu kendi yatağında uyuması konusunda uyarmalısınız çünkü nasıl alışırsa o şekilde devam edebilir. Köpeğinizin sıcak kalabilmesi için pet battaniyesi alabilirsiniz. Ayrıca kafesli köpek sandıklarını yatak olarak kullanabilirsiniz eğer köpeğiniz bu sandığa alışırsa ilerde onu taşımak için u sandıkları kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise köpek yatağı sizin yatağınızdan uzak olmalıdır.

ilgili! Yavru Köpek Eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…

Yavru köpeğiniz evinize gelince mutlaka evinizi kendisi keşfetsin. Evinizde farklı hayvanlar varsa onarla tanışmasına izin verin. Diğer evcil hayvanlarla tanışırken bunu kontrol altında tutun ve yavaş yavaş tanışmalarını ve yakınlaşmalarını sağlayın.

daha önce ele aldığımız Golden Retriever yazısını okumanızı öneriyoruz…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s