Köpeklere Tasma Eğitimini Nasıl Verebiliriz ?

Her köpek sahibi köpeğiyle birlikte sakin ve keyifli bir yürüyüş yapmak isteyecektir. Ancak köpeklerle birlikte sakin bir yürüyüş yapmak genel olarak çok mümkün olmuyor. Çünkü dışarı çıkınca heyecanlanan köpeğiniz sağa sola enerji bir biçimde tasmasını çekiştiriyor hayalini kurduğunuz sakin, dinlendirici yürüyüşünüz maalesef gerçekleşmiyor.

İlgili ! Yavru Köpek Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz.

kopeklere-tasma-egitimi-nasil-verilir-f8031ea2590deadfeba395e3e5038dcfjpg

Köpek sahibi olan herkesin köpeğini tasmasız olarak gezdirmemeye dikkat etmelidir. Köpeğinizin ve içinde bulunduğunuz ortamın güvenliği için köpeğinizi tasmasız olarak gezdirmemelisiniz. Aksi halde köpeğiniz diğer tasmasız köpeklerle kavga edebilir ya da köpeklerden korkan insanlar tarafından zarar görebilir. Böyle olumsuz vakalar yaşamak istemiyorsanız köpeğinizle çıkacağınız gezintilerde mutlaka tasma takmalısınız.

Köpekler için Tasma Eğitimi

Enerjik, koşmayı, atlamayı, zıplamayı seven köpeklerimiz için tasma inanılmaz kötü bir ürün olduğunu sizlerde tahmin edebiliyorsunuzdur. Ancak sokaklarda gezerken onun güvenliği için mutlaka tasma kullanmanız gerekmektedir. Pek çok köpek sahibi köpeklerinin tasmadan asla mutlu olmadığını, yürüyüş anında tasmayı çekiştirdiğini belirtmektedir. Bu problemi aşmak o kadar da zor değil. Tek yapmanız gereken her gün ama kısa sürecek eğitimlerle onu tasmaya alıştırmak olacaktır. Her gün 10 dakikalık süreler içinde ona tasma eğitimi vermenizi öneriyoruz. Aslında tasmanın çekiştirilmesi sadece sizin için değil köpeğiniz içinde kötü hatta can acıtıcı bir durum olduğunu bilerek bir an önce bu soruna çözüm bulmak için çalışmalısınız.

Köpek Tasma eğitimi için satılan tasmaların etik dışı olduğunu düşünüyorum, can acıtan bir yöntem olduğu için asla kullanılmamasını öneriyorum. Onun yerine doğru bir şekilde tasma eğitimi gerçekleştirilmesi, boyun tasması yerine göğüs tasması kullanmalısınız. Köpeğiniz tasmayı her çektiğinde ondan daha güçlü bir şekilde göğüs tasması ile onu durdurarak hareket etmesini engelleyebilirsiniz. Zaman içerisinde sizinle beraber yürümeyi öğrenecektir.  Köpeğiniz bu şekilde yürüyüşlere alıştığı zaman ya da alışmaya başladığında onu ödüllendirerek süreci hızlandırabilirsiniz. Gerek sözlü ve sevgi gerekse ödül maması çok önemli olacaktır.

retractable-leash

Köpekler için Tasma Çekiştirme Pratiği

Köpeğinize tasma eğitimi vereceğiniz alanın köpeğinizin çok sevdiği koşuşturduğu bir alan olmaması önemli, eğitim süresi sadece 10 dakika olması yeterli olacaktır.  Evcil hayvanınızı mutlu eden köpekler için ödül mamalarından yanınızda bulundurun. Yemek saatinden önce acıkmaya yakın zamanlarda onunla eğitime başlarsanız onu mama ile kandırmanız kolay olacaktır. Köpeğinizi yanınıza alın ve sizinle beraber adım atması için “benimle yürü”, “gel”, “haydi” gibi komutlar verin. Vereceğiniz komutlar her zaman aynı komutlar olmalıdır. Köpeğinizle beraber yürümeye başlayınca sevgi içeren temaslarda bulunun, yürümeye, aynı anda adımlar atmaya devam edin. Sizi geçtiğinde en başından alarak tekrarlayın işlemi. Köpeğiniz tasma eğitimi sırasında sizi geçmezse, sizinle beraber yol alırsa ona ödül maması vererek ödüllendirin.

Daha önce ele aldığımız köpek eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s