Yavru Köpek Eğitimi

 

Yavru köpek eğitimi aslında anne karnından çıktığı anda başlar. Annesi ve kardeşleri yanında köpekler arası düzen, savunma ve beslenmeyi öğrenmektedir. Daha sonra yeni yaşayacağı ailenin yanına gitmeden önce sosyal insan yaşamına uygun olması için köpek eğitimi verilmelidir. İlk başta verilmesi gereken eğitim tuvalet eğitimi olmaktadır. Yeni sahibi ile arasında oluşacak olan ortak dil bu dönemde başlamaktadır. Yeni köpek sahibi bu süreçte bilgilendirilmelidir, yaşanabilecek tüm aksilikler için özel eğitimler almalıdır. Toplumda yanlış bilinen bir algı var hiçbir köpek insanları köpek zannetmez yada köpekleri insan zannetmez. Onlarda en az bizim kadar sürecin farkında olurlar.

Bizler insan olarak köpeklerden bazı beklentilerimiz olacaktır ve komutlarımıza tepkiler vermesin bekleyeceğiz evet ama köpeklerin beklentilerini ve dilini bilmeden bulunu gerçekleştirmemiz pek mümkün değildir. Biz köpekleri anlamadan onların bizleri anlamasının pek mümkün değildir.

Yavru köpek eğitiminde köpeğin ırksal beklentilerini karşılamanız onu mutlu etmeniz gerekir ki eğitim süreci sorunsuz ve sonuna kadar devam edebilirsin.

Köpek eğitimlerinde 1 yaşına erişmemiş köpeklere verilen eğitim ergin köpeklere verilen eğitimden daha verimlidir. Eğitime ne kadar erken başlanırsa faydasını o kadar fazla göreceksindir. Minik dostunuza eğitim vermeye başlamak için onun büyümesini beklemek bundan dolayı en büyük hatalardan biridir.

Köpeklerde eğitim ve öğrenim biçimi biz insanlarınkine benzememektedir. Köpekler sahiplerinden sosyal yaşamlarında, evde ve dışarıda nasıl hareketler sergilemesini öğrenmeye ihtiyaç duyarlar. Bunun farkında olan evcil hayvan sahipleri vaktinde en doğru eğitimi uygulamak için vakit ayırır ve minik dostu için doğru belirlediği eğitimleri uygular veya uygulatır. Bu noktada ise şunu belirtmek isteriz köpek sahibi olarak köpek eğitimi verme yetenekleriniz olmayabilir bu konu uzmanlık gerektiren bir iştir konu ile ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yeterli eğitimi alamayan köpeklerde davranış bozukluğu huysuzluk gibi farklı hareket sergileme durumları olabilir ancak bu durumlarda onları cezalandırmakta pekte hakkınız değil. Köpeğinizin bunu yapma nedeni genelde merakların yenik düşmeleridir ve bu sırada içgüdüleri onlara o davranışı sergilemelerini söyler. Köpeğin doğru davranışlar göstermesi tamamen sahibi ve aldığı köpek eğitimine bağlıdır.

Yavru Köpek Eğitimine Nasıl Başlamalıyım ?

Eğitime girecek olan yavru eğer daha 3 aylıktan küçük ise sadece bir kişi tarafından köpek eğitimine sokulması daha doğru olacaktır. 3 aylık dönemi aşan köpekler için birden fazla insandan komut alması beklenebilir.        

Öncelik olarak yavrumuzun yaşam alanı yani evimizde ona ayıracağımız özel alanı belirlemeliyiz. Yavru köpek kendi alanını biliyor olması aslında eğitimin ilk adımlarından ve önemli parçalarındandır. Onun alanının onun için rahat, uyunabilir olması gerekir ve minik dostunuz uyuma vakitlerinde kendi kendine bu alana gelmeyi bilmelidir.

Yavru köpeğe isim vermek ve ona ismini öğretmek yavru köpek eğitimi süreci boyunca gerçekleşecek olan önemli bir konudur. Köpeğinize zorlanmayacağı bir isim vererek öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz. İsmini her telaffuz ettiğinizde yanınıza gelmesini sağlayın ve ona ödüller verin.

Yavru köpek eğitiminde köpeğe “hayır” kelimesinin ne olduğunu öğretmelisiniz. Bu kelimeyi telaffuz ederken ciddi ve net olmalısınız ama asla bağırıp onu korkutmamalısınız. “Hayır” dediğiniz anda yaptığı şeyin hatalı olduğunu, yapmaması gerektiğini anlamalıdır.  Bu zor bir süreç ama zaman içerisinde öğrenecektir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpek eğitimlerinde en fazla korkulan tuvalet eğitimidir. Aslında diğer eğitimlere göre daha kolay olabilecek bu eğitim yavru köpeğimize eve geldiği ilk andan itibaren verilmelidir. Bu eğitimde evin belirlenmiş bir bölgesinde tuvaletlerini yapmalarını sağlayacağımız köpeğimize sakin ve sevgi dolu yaklaşmamız gerekmektedir.

Yavru köpek tuvalet eğitiminde ona uygulayabileceğiniz en kısa yoldan eğitim iki saatte bir köpeğinizi onun tuvalet alanına götürmelisiniz. Bu alanda tuvaletini yaptığında onu farklı ödüllerle ödüllendirilmelisiniz. Bu ödüller oyuncaklar ve ödül maması olabilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus varır ödül zamanlamasını iyi ayarlayarak köpeğinizin neden ödül aldığını anlaması gerekmektedir. Bunu devamlı uygulayarak yavru köpek tuvalet eğitiminde yol alabilirsiniz.

Yavru köpekler genel olarak öğünlerinden 1 saat sonra tuvalet ihtiyacı hissederler bundan dolayı yemekten 1 saat sonra onu dışarı çıkartarak tuvalet için seçtiğiniz alana götürüp tuvalet yapmasını bekleyebilirsiniz ayrıca yanlış yeri seçerse ona “Hayır” diyerek yanlış olduğunu söylemelisiniz.

Farklı Köpek Eğitimi Metotları

Yavru köpek eğitimi konusunda dikkat edilmesi gereken çok farklı konular vardır. Bunları sizin için liste haline getirdik;

Köpeğinizin yemek saati belli olsun devamlı olarak aynı saatlerde yemek vermeye özen gösterin. Ayrıca köpeğiniz yemeğini sizden sonra yerse eğer liderin kim olduğunu daha iyi kavrayacaktır.

Köpekler yalnız yaşamayı sevmeyen hayvanlardır yavru köpek sahiplendiğinizde onu ilk aylarda yalnız bırakmayın. Onların yalnız kalmayı öğrenmeleri zaman alacaktır. Vakti geldiğinde yavaş yavaş yalnız kalmaya alıştırmalısınız.

Yavru köpek eğitimlerinde sosyalleşme çok önemli bir unsurdur. Köpeğinizi her fırsatta yani insan ve köpeklerle tanıştırırken farklı zeminlerde yürümesi önemlidir. Otobüs, tren ve uçak seslerine alışmasını sağlamanız gelecekte sosyal ortamlarda daha rahat hareket etmesine yardımcı olacaktır.

Yavru köpeklerde tasma eğitimi de önemlidir. Küçükken sizi güçsüz olduğu için çok rahatsız etmeyen çekiştirmeleri onun kütlesi arttıkça rahatsız edecektir. Köpeğiniz için tasma yürüyüş ve egzersizi anımsatan bir öge haline gelirse eğer hem tasmasını sevecek hem de sizin için konforlu yürüyüşlere sebep olacaktır.  Ayrıca hayır komutunu öğrenen köpeğiniz tasmayı her çekiştirdiğin de bu komut ile yaptığının yanlış bir hareket olduğunu hatırlatın. Bu şekilde liderin kim olduğunu hatırlasın.

Köpeğiniz her ne yaparsa yapsın onu cezalandırmayın ve onu asla kendi alanında azarlamayın çünkü bu durumlar aranızda ki güçlü bağı zedeleyecek kötü davranışlar olacaktır.

Yavru köpek eğitiminde net ve kolay bir yaklaşım sergileyerek komut vermek daha doğru olacaktır. Böylece yavru köpek verilen komutları daha iyi kavrayacaktır. Tüm komutlar aynı ses tonu ile uygulanmalıdır. Bağırmaktan ve azardan her zaman kaçınmalısınız ve köpeğinizi olumsuz olarak etkileyecek faktörlerdendir. Şunu da unutmanız da fayda var tüm komutlar tutarlı olmalıdır birbiriyle çelişecek komutlardan kaçınmalısınız bu yavru köpeğin kafasını fazlasıyla karıştıracaktır.

Her işte olduğu gibi köpek eğitimi işinde de mutlaka profesyonellerle çalışmanız gerekmektedir profesyonellerle çalışırsanız eğer köpeğiniz ile aranızda her zaman güçlü bir bağ olur. Yavru Köpek Eğitimi hakkında yardım almak veya bilgi almak için bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Daha önce ele aldığımız Köpek Eğitimi Kaynarca yazısını okumanızı öneriyoruz

Çok Daha Detaylı Bilgi İçin Pet Okulu İle İletişime Geçebilirsiniz.

  • Tel: 0 516 169 09 99
  • Mail: petokulu@gmail.com

Sosyal Medya Hesaplarımız

https://www.facebook.com/petokulu
https://twitter.com/petokulu
https://www.instagram.com/petokulu/
https://tr.pinterest.com/petokulu/
https://medium.com/kopekegitimi